Trekingové hůlky
Turistické trekingové hole se mezi sebou hodně liší. Vybíráte své první a nevíte, na co se zaměřit? Sepsali jsme pro vás krátkého průvodce, který vám pomůže.
Produkty
TrekMates Walker Shock
800 Kč
-15 %
680 Kč
TrekMates Wanderer
590 Kč
-15 %
502 Kč
Trekingové hole
Pokud vybíráte své první trekingové hole, přijdou vám všechny stejné. Není tomu tak.
- Pro vyšší životnost je třeba kvalitní materiál trekových holí teleskopických, základem zušlechtěná hliníková slitina (ideál je hliník 7075). Lepší varianta je karbon, ale takové trekové hole jsou cenově postavené výš.
- Druhá bolest levných hůlek je materiál šroubu na expandéru, u kvalitních je z kovu, u levných z plastu (námi prodávané hole mají kovový).
- Třetím důvodem proč se vyhnout supermarketovým je materiál madla, jeho tvar a materiál poutka (dražší modely ho mají vypodložené, během několikahodivé túry vás nebude řezat do rukou).
Jak se zorientovat v naší nabídce turistických trekových hůlek?
- nejdříve zvolíte požadovaný způsob upínání, v principu jsou dva způsoby, v realitě tři. Buď zvolíte tradiční upínání na šroubování, to je dostatečně pevné, spolehlivé, umožňuje antishock, ale například v rukavicích méně pohodlné. Případně zvolíte variantu speedlock, upevňuje se pomocí aretace jakousi klapkou. To je rychlejší, pohodlnější, možná méně estetické, má nižší, ale dostatečnou nosnost a neumožňuje antishock. Třetí variantou je kombinace obou variant, kdy je použit speedlock a zároveň antishock.
- antishock ano či ne? Je to pružení v řádu milimetrů, které zpříjemní chůzi v tvrdém terénu. V minulosti byl brán jako velká výhoda a trekové hole teleskopické se kupovaly prakticky jen s ním. Dnes v době praktických speedlocků již tak jednoznačná situace není. Navíc o trochu zvedne váhu holí.
- řešení madla je rozdílné v tvaru, materiálu, orientaci. Ve tvaru jsou nejlepší na konci bambule, které se v případě sestupu dají vzít i jinak než klasicky obepnout madlo. Také je výhodou tkz. pozitivní sklon madla. To je případ, kdy madlo mí jiný sklon o cca 10° než ta hliníková část turistické hůlky. A pak záleží na materiálu madla. Gumové má nevýhodu, že se malinko lepí na zpocené ruce, imitace korku nesaje pot, neklouže, nelepí se. Eva pěna je velmi příjemná na držení, v zimě nestudí, může lehce nasávat pot.
- váha: dnes je velmi populární kupovat vše outdoorové vybavení podle váhy. Nejlehčí hůlky však mají nižší průměr tyček (16/14/12 mm ), někdy je na nich i méně materiálu. Proto se hodí pro lehčí postavy, zhruba do 75 kg. Pro těžší postavy je lepší klasický rozměr (18/16/14 mm) průměr tyček i za cenu vyšší váhy.