Filtrování podle parametrů
Výrobci
Skupenství
Typ
Extra
Stoupací vosky na běžecké lyžování: používají se výhradně na běžky pro klasiku a to do střední části lyže, kterou potřebujete pro odraz.
Mažete do míst, které se nazývá odrazová komora. Určit ji je věda, záleží na tvrdosti lyží a vaší hmotnosti. Přesně se dá určit po konkrétního lyžaře a konkrétní běžky na flextesteru. Pro amatérské použití se dá říci, že končí u konce vašich běžeckých bot. Začíná cca 65-75 před tímto místem.
Aplikace stoupacích vosků:
Starých vosků se zbavte odstraňovačem vosku. Následně skluznici okartáčujte. Po okartáčování opatrně obruste odrazovou komoru šmirgl papírem zhruba o zrnitosti 100, případně speciálním brusným papírem Swix T0011SP nebo T0330. Tím docílíte, že vám nový vosku bude na skluznici dobře držet.
Následně doporučujeme použít základový stoupací vosk, např. Swix VG30 v běžných podmínkách, na hrubý starý nebo umělý doporučujeme Swix VG30. Zažehlete první vrstvu vosku do skluznice cca na 100°C. Díky tomu výrazně zvýšíte kontakt vosku se skluznicí a vydrží vám delší trasu.
Poté vyberte a naneste aktuální vosk na odrazovou zónu v chladném počasí cca 4-8 rovnoměrných tenkých vrstev. Pokud je okolo nuly, stačí dvě vrstvy. Následně zažehlete korkem. A jste připraveni vyrazit do stopy.
Pro případ, že jsou extrémní podmínky, buď ledovatá stopa (mínusové teploty, ale namrzlo) nebo starý rozbředlý sníh (plusové teploty, přemrzlý sníh) a klasický tuhý vosk nefunguje, vy se smekáte, přichází ke slovu klistr.
Jedná se o tekutý, velmi měkký vosk. Funguje prakticky vždycky.
Má však nepopulární vlastnost - lepivost. Problém je hlavně v období mezi ranní ledovkou a rozbředlou stopou kolem poledne. Proto je třeba se naučit zvolit správný klistr, který vám zajistí pěkné svezení. A právě to je kámen úrazu, proto jsou klistry často odmítané.
Proto pokud začínáte, můžeme doporučit, některý z univerzálních klistrů, např. Swix K65C, který široké pásmo teplotního rozsahu. Sice nejEde tak pěkně jako speciální klistry, ale je snazší pro odhad jeho použití.
Pokud už se orientujete, můžeme doporučit řadu Swix KX nebo dokonce Swix KN s fluorem. Fluorové klistry mají mnohem lepší skluzné vlastnosti, je trvanlivější, nelepí se na něj nečistoty.
Aplikace klistrů:
Obrousíte odrazovou komoru smikovým papírem o hrubosti 100 nebo 120. Nanesete základovou vrstvou, volíte buď zelený nebo modrý klistr případně Swix KB20C a mažete velmi tenkou vrstvu. Následně zvolíte "váš klistr" dle aktuálních teplotních podmínek. Nanášíte po vzoru rybí kosti nebo tenké proužky po obou stranách drážky.
Vrstva je závislá na tvrdostí vašich lyží, ale vrstva a tedy i spotřeba je vyšší než u tuhých vosků.
Že máte dobře namazáno poznáte po lyžování nebo po závodě, klister nesmí být rozjetý do skluzových zón, boků nebo středového žlábku.