Potápěčské počítače a konsole
Produkty
Mares Puck Pro+
3 816 Kč
Apeks Kompas Bungee Mount
1 990 Kč
-5 %
1 891 Kč
Apeks Tech
2 720 Kč
-5 %
2 584 Kč
Mares Genius
19 176 Kč
Apeks Manometr 300 bar Pewter
3 190 Kč
-5 %
3 031 Kč
Mares Kompas na ruku
Mares Quad
Doporučujeme!6 696 Kč
Mares Smart
Doporučujeme!6 216 Kč
Mares Mission 1C
Apeks Tech HP 0,65 m
3 420 Kč
-5 %
3 249 Kč
Apeks Tech HP 0,18 m
3 160 Kč
-5 %
3 002 Kč
Mares Smart Air
7 176 Kč
Mares Quad Air
Doporučujeme!7 896 Kč
Mares Smart/Matrix ochranná sklíčka
Mares Handy Compass
Apeks Manometr 300 bar Nitrox
3 390 Kč
-5 %
3 221 Kč
Apeks Manometr 300/kompas Pewter
4 790 Kč
-5 %
4 551 Kč
Mares XR SPG52 hadice 56 cm
Mares Bluelink Pro
Mares Dive Link 2
Mares Drak USB
1 799 Kč
Bez těchto instrumentů se prakticky nedá potápět. Nejdůležitější jsou potápěčské počítače a manometry. V temných vodách oceníte i kompasy. Naopak potápěčské konzole jsou již spíše historií.
Potápěčské počítače sledují váš čas pod hladinou, aktuální hloubku, čas strávený v různýh hloubkách během ponoru, potřebu dekomprese, ale následně i čas nad hladinou, kdy vám určují možnosti dalších ponorů. Jednoznačně zvyšují vaši bezpečnost a měly by patřit k základní výbavě již začínajícího potápěče.
Dají se rozdělit do dvou skupin:
_ "rozměrné" potápěčské počítače, které se dají použít prakticky jen na potápění, ale mají rozměrný display, který je dobře čitelný i v šeru a snižuje riziko chybně přečteného údaje. Mají dostatek místa na vše potřebné pod vodou. Mají rozměrná tlačítka, která bez problémů ovládáte i v rukavicích. Jejich nevýhoda je právě ve velikosti, nevyužijete je jinak než pod vodou a to, že je budete mít celý den na ruce je absolutně nemyslitelné.
_ "hodinkové" potápěčské počítače, které se dají používat na potápění, ale nosit i v civilu - jsou univerzální. Jejich nevýhoda je v malém display. V šeru, které v hloubce často bývá můžete mít problém, stejně tak potápěči s horším zrakem mohou mít problémy se čtením informací. Ve funkcích se často prakticky neliší. Proto jsou vhodné na dovolenou,kde uděláte pár ponorů nebo šnorchlování, ale ne jako hlavní počítač na potápění.
Dnes již s nitroxem pracuje většina počítačů na potápění na trhu. Pokud se vydáváte cestou technického potápění, je třeba zvážit možnost trimixu a případně možnosti přepínání plynů.
Pokud jste rekračním potápěčem, většinu ponorů budete dělat se vzduchem a občas využijete nitrox, základní verze vás nijak neomezuje.
Počítače používají pro výpočty různé algoritmy: Haldanův, Bühlmannův, RGBM (a další). Jsou to matematické modely používané pro výpočet obsahu dusíku založené na dosažené hloubce a čase pod vodou. U technických ponorů do extrémních hloubek můžete preferovat některý výpočet. Pro většinu potápěčů způsob výpočtu nehraje roli, jsou mezi nimi reálně malé rozdíly.
Některé modely mají možnost propojení se sondou na automatice, počítač pak může počítat i s vaší spotřebou vzduchu. Informuje vás o čase návratu, odhadem času, který můžete v dané hloubce strávit atd. Zvyšuje to vaší bezpečnost a vaše pohodlí.
Pro připojení potápěčského počítače ke stolnímu nebo na mobilní telefon slouží interface. Můžete pak prohlížet profily svých ponorů, plánovat další ponory, ale i aktualizovat firmware.
Potápěčské manometry jsou absolutní základ, bez něj není možné provozovat potápění. Dává vám informace o stavu dýchaného média, nejčastěji vzduchu v láhvi. Na jeho základě pak pokračujete v ponoru nebo naopak plánujete vynoření.
Můžeme vám doporučit obyčejný celokovový manometr bez pogumovaného poudra. Pogumované manometry se v případě zaklínění např. mezi korály hůře vyprošťuje.