Pánské nepromokavé bundy
Pánská nepromokavá bunda je skvělou volbou na každodenní nošení, turistiku nebo zátěžové aktivity. Pokud nevíte, jaký materiál nebo druh látky vybrat, přečtěte si našeho rádce.
Oblíbené značky
Produkty
Mountain Equipment Saltoro Mens Jacket
7 999 Kč
-20 %
od 6 399 Kč
Ortovox Westalpen 3L Light Jacket M
Doporučujeme! Ultralehké zboží
11 499 Kč
-10 %
10 338 Kč
Ortovox 3L Ortler Jacket M
Doporučujeme!
13 999 Kč
-23 %
od 10 779 Kč
Mountain Equipment Makalu Mens Jacket
9 999 Kč
-20 %
od 7 999 Kč
Mountain Equipment Nanda Devi Jacket Mens
8 999 Kč
-10 %
8 090 Kč
Přidat 'Mountain Equipment Nanda Devi Jacket Mens' k porovnání
Ortovox Westalpen 3L Jacket M VÝPRODEJ
Doporučujeme! %Výprodej
15 999 Kč
-30 %
11 199 Kč
Devold Heroy Jacket Man
7 999 Kč
-15 %
6 799 Kč
Ortovox 3L Ravine Shell Jacket M
15 399 Kč
-10 %
13 844 Kč
Ortovox Mesola Jacket M
9 999 Kč
-10 %
8 989 Kč
Mountain Equipment Odyssey Mens Jacket
7 699 Kč
-10 %
6 921 Kč
Mountain Equipment Zeno Jacket VÝPRODEJ
%Výprodej
4 790 Kč
-30 %
3 353 Kč
Přidat 'Mountain Equipment Zeno Jacket VÝPRODEJ' k porovnání
Ortovox 3L Guardian Shell Jacket M
19 999 Kč
-10 %
17 979 Kč
Bergans Nordmarka Leaf Light Wind Jacket
5 499 Kč
-10 %
4 949 Kč
Přidat 'Bergans Nordmarka Leaf Light Wind Jacket' k porovnání
Rab Kinetic 2.0 Jacket
Ultralehké zboží
5 980 Kč
-30 %
4 186 Kč
Ortovox 3L Deep Shell Jacket M
17 599 Kč
-10 %
15 822 Kč
Ortovox Westalpen 3L Jacket M
15 899 Kč
-10 %
14 293 Kč
Mountain Equipment Lhotse Mens Jacket
16 599 Kč
-10 %
14 923 Kč
Mountain Equipment Tupilak Mens Jacket
16 599 Kč
-10 %
14 923 Kč
Mountain Equipment Zeno Mens Jacket
5 399 Kč
-20 %
od 4 319 Kč
Montane Spine Jacket VÝPRODEJ
%Výprodej
9 443 Kč
-30 %
6 610 Kč
Pinguin Alpin Jacket
4 590 Kč
-20 %
3 667 Kč
Pánské nepromokavé bundy do deště
Pro případ ochrany před deštěm využijete pánské membránové nepromokavé bundy. Ty nabízí nejlepší ochranu před deštěm a větrem (minimálně 20 000 mm a více) při zachování rozumné prodyšnosti (minimálně 20 000 g/m/24 hod., klidně i 40 000 g/m/24 hod.), to je dostatečné i pro zátěžové aktivity.
Chodec dosahuje hodnot až 10 000 g/m2/24 hod., při chůzi v horách nebo běhu až 25 000 g/m2/24 hod. a při vysoké námaze až 35 000 g/m2/24 hod.
Zátěrové bundy
Zátěrové bundy mají obvykle daleko horší vlastnosti než membránové bundy (zhruba 4-5x), pro náročné aktivity, kde se potřebujete spolehnout na nepromokavost nebo mít zaručenu prodyšnost adekvátní náročným sportům nejsou vhodné.
Při výrobě opravdových outdoorových bund se používají pouze membrány, typicky: Gore-tex, Blocvent, Gelanots, Event, Dermizax..., které jsou nalaminované na svrchní látku a membránu kryje na spodní straně jiná látka. V podstatě jde o nanášení tekuté vrstvy na látku, čímž se postupně s každou vrstvou zvyšuje její nepromokavost.
Bundy goretex
Nejznámější jsou goretexové bundy. Membránu k nim poskytuje firma Gore, která si vybírá pouze nejlepší výrobce outdoorového oblečení, kteří splňují jejich nároky na výrobu nepromokavého oblečení. Díky tomu jsou bundy vyrobené z goretexu zárukou perfektního zpracování. My vám nabízíme Mountain Equipment, bundy do extrémního použití. Bunda goretex si najde místo u všech, kteří oceňují pohodlné odolné oblečení.
Ostatní bundy do deště
Existují i další membrány s velmi kvalitními parametry, některé mají dokonce lepší vlastnosti než gorete. Ale protože mebrán existují tisíce druhů, je vhodné volit pouze renomované materiály, na které se můžete spolehnout. My můžeme doporučit a nás velmi oblíbený Blocvent, Dermizax, Pertex Shield, A.C.D... Stejně tak je důležité opatrněji volit výrobce, který umí skutečně outdoorové bundy vyrábět, my můžeme doporučit High Point, Pinguin.
Podle druhu látek a způsobu laminování se dají rozdělit na
1. třívrstvé nepromokavé bundy - mají vše v jedné vrstvě, tzn. na svrchní robusní látku je nalaminována membrána, která zajišťuje nepromokavost a prodyšnost a na tu je ještě laminovaná spodní látka, která chrání membránu před poškozením.
Třívrstvé bundy bývají obvykle robusní (60-80D), mají nejlepší životnost, odolné proti poškození i opotřebení. Ale také zpravidla nejtěžší a nejdražší. Tento typ membrán je obvykle využíván u topmodelů. Někdy bývají označovány jako "3L" - tzn. 3 layers.
Většinou jde kapuce použít s horolezeckou přilbou a kapsy jsou navržené výše aby se bunda dala využít i se sedákem, střih je často spíše pro štíhlé postavy.
Můžeme je doporučit pro nejnáročnější aktivity, kde outdoorové bundy dostávají zabrat a zároveň potřebujete výbornou ochranu - horolezectví, lezení ledů, skialpinismus, sjezdové lyžování (s tím, že je zateplíte dalšími vrstvami).
2. dvouvrstvé outdoorové bundy - mají opět na svrchní látku nalaminovanou membránu, ale ta je kryta volně položenou síťovinou. Nejsou tak robusní (40-50D) jako bundy třívrstvé, ale jsou zpravidla lehčí, sbalitelnější a levnější. Jejich výhodou je rozumná životnost a příznivá cena. Bývají označené jako "2L" , tzn. 2 layers.
Střih již bývá pro klasické, nejen štíhlé postavy, obyčejně je není možné použít na přilbu. Kapsy jsou již často v pase pro schování rukou.
Můžeme je doporučit pro časté a obecné použití, kde potřebujete spolehlivou voděodolnost a prodyšnost, ale nejsou tolik mechanicky namáhané. Jsou zajímavé pro turistiku, horskou turistiku, cestování, po doplnění o izolační vrstvy na sjezdové lyžování.
3. dvouapůlvrstvé bundy se vyrábějí s absolutní prioritou na nízkou váhu, na velmi tenkou srchní vrstvu (15-20D) je laminována membrána. Výhodou je nízká váha a vysoká sbalitelnost. Nemají, ale vysokou životnost. Jsou určené jako záložní bundy, které máte v batohu a až po náhlé změně počasí si je natahujete na sebe. Pokud je váha vaší prioritou a neřešíte životnost, tento typ outdoorových bund je vaší volbou.
Nejsou určené při použití s přilbou, mají jednoduchou konstrukci, která dbá hlavně na nízkou váhu. Obvykle obsahuje reflexní prvky.
Doporučujeme je pro turistiku, cyklistiku, běh v horách a další aktivity, kde oceníte váhu svého vybavení.
V naší nabídce najdete pánské membránové bundy Mountain Equipment, které jsou zajímavé pro svou robusnost, hodí se pro náročné sporty jako je zimní horolezectví, ryzí formy skialpinismu.
Nepromokavé bundy Rab jsou zajímavé pro nízkou váhu a sbalitelnost, která je předurčuje na turistiku a trailové běhy.
Ortovox nepromokavé bundy jsou určené hlavně pro zimní horské sporty jako je skialpinismus, sjezdové lyžování. Zaujmou vás spojením s merino vlnou, které není u membránových bund běžné.
Bundy Pinguin vám poskytnu solidní ochranu před deštěm při rozumné prodyšnosti, ale jsou lákavé svojí cenou, která je zpřístupňuje pro širokou veřejnost.
Údržba nepromokavých bund
Nepromokavé oblečení jsou vyrobeny z funkčních materiálů, které vyžadují adekvátní péči, aby si zachovaly své vlastnosti co nejdéle.
Praní
Nepromokavé oblečení perte v pračce na jemný program nebo perte ručně. Membránové oděvy doporučujeme prát odděleně od ostatních oděvů. Při praní v pračcevyndejte z kapes vše, co by mohlo membránu nebo zátěr mechanicky poškodit. Zapněte řádně na oděvu suché zipy. Dodržujte teplotu doporučenou výrobcem, zpravidla je to 30°C. Pro praní použijte výhradně prací prostředky určené pro praní oděvů s membránou. Doporučujeme Salto, Toko, Grangers. Nepřidávejte bělidla, aviváž apod.
Po praní je nutno oblečení důkladně vymáchat, aby se vyplavily zbytky pracích prostředků.
Oděv po vyprání z pračky ihned vyndejte, nechte volně vykapat a začněte sušit nejlépe na stinném místě. Membránové bundy neždímejte, mohlo by dojít k poškození membrány.
Impregnace
Přestože mají membránové oděvy vodoodpudivou úpravu, nošením i praním se tato vodoodpudivost snižuje. Snížená vodoodpudivost se projeví, že déšť na oděvu přestane tvořit kapičky a voda se začně vsakovat do svrchní tkaniny. Oblečení nasáklou vodou ztěžkne a sníží prodyšnost.
Je proto vhodné po určitém čase užívání a praní vodoodpudivost tkaniny vhodnou impregnací obnovit.
Doporučujeme po vyprání aplikovat impregnaci nastříkáním na svrchní tkaninu. Doporučujeme Salto, Toko, Grangers. Po aplikaci doporučujeme bundu pověsit rameny dolů a impregnaci aktivovat fénem.